Гіпертонія

28 трав.

Артеріальний тиск – це сила, з якою кров тисне на стінки Ваших артерій, коли серце викидає її в судини. Гіпертензія – це стан, при якому сила тиску крові є більшою, ніж повинна бути.

Гіпертонічна хвороба (артеріальна гіпертензія, гіпертонія) є небезпечним фактором ризику серцево-судинних захворювань.

Гіпертонія – це «мовчазний вбивця», оскільки цей стан досить довго може не викликати жодних симптомів. Якщо ж симптоми є, зазвичай це несильні головні болі, головокружіння, миготіння мушок перед очима, шум у вухах, часті носові кровотечі. Тим не менше, пам’ятайте: у більшості випадків підвищення артеріального тиску ніяк не проявляється. Це можна пояснити тим, що гіпертензія розвивається поступово, і організм встигає звикнути, адаптуватися. Через це звикання у Вас може погіршитись самопочуття на перших етапах лікування. Зазвичай таке погіршення характерно для осіб похилого віку і проявляється головокружіннями, загальною слабкістю.  

При відповідному медичному обстеженні гіпертонічну хворобу досить легко виявити, а за умов дотримання рекомендацій лікаря вона у більшості випадків легко підлягає контролю.

Підвищення тиску можна розділити на первинні та вторинні. Вторинні мають чітку причину, наприклад, надмірне виділення гормонів щитоподібної залози, пухлину наднирника, звуження судин нирки (вроджене чи набуте з часом), цукровий діабет, прийом деяких ліків (стероїдні гормони, гормональні контрацептиви, нестероїдні протизапальні препарати), зловживання алкоголем. Лікування вторинної гіпертензії полягає у визначенні та ліквідації цієї причини. Розпочати діагностику Вам допоможе сімейний лікар, який, за потреби, скерує Вас на обстеження або до необхідного вузького спеціаліста (ендокринолога, невропатолога, гінеколога, судинного хірурга).

В свою чергу, причину первинної гіпертензії (гіпертонічної хвороби, ессенціальної гіпертензії) визначити неможливо, тому слід тільки лікувати підвищення тиску як окремий симптом та запобігати ускладненням.

Факторами ризику гіпертонічної хвороби є генетична схильність, багатий на сіль раціон, стреси, мала фізична активність, надлишкова маса тіла.

 

Мал. 1. Фактори ризику гіпертонічної хвороби

Гіпертонічна хвороба може розпочатися у будь-якому віці, однак, найбільш типовим є розвиток її у 40-60 років. Виявлений при однократному вимірюванні підвищений артеріальний тиск не означає, що у Вас гіпертонічна хвороба. Зростання показників тиску може бути наслідком фізичного навантаження, інтенсивного болю та навіть сильних емоцій (гнів, злість). Для підтвердження діагнозу слід вести щоденник тиску (тривалість визначається лікарем). У щоденнику, бланк якого Ви можете побачити на цій сторінці та роздрукувати для себе, відзначайте артеріальний тиск зранку та ввечері. Нормальний артеріальний тиск має бути меншим за 140/90 мм рт. ст. Варто також вказувати у щоденнику частоту пульсу, оскільки це може впливати на вибір найкращого саме для Вас препарату; скарги на момент вимірювання; різноманітні перевантаження (надмірна фізична робота, стрес). Для останніх двох пунктів існує графа «Коментар». Вимірюйте тиск щоразу у той самий час (до їжі та до прийому ліків), у тому самому положенні тіла, тим самим апаратом. Це дозволить отримати найбільш близькі до реальності показники.

При підозрі на гіпертонічну хворобу лікар призначить Вам обстеження: електрокардіографію, ехокардіографію (ультразвукове дослідження серця), аналіз крові (з пальця та вени) і сечі, ультразвукове дослідження нирок, консультацію окуліста та невропатолога. Огляд окуліста є дуже важливим, тому що зміни в маленьких кровоносних судинах сітківки ока можуть свідчити про аналогічні зміни в усіх інших судинах.

Якщо у Вас підвищений тиск, лікар може рекомендувати Вам змінити спосіб життя (схуднути, більше ходити, припинити курити, обмежити алкоголь, їсти менше солі), а також призначити ліки (бета-адреноблокатори, блокатори кальцієвих каналів, сечогінні, інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту, блокатори рецепторів ангіотензину ІІ чи їх комбінації). Вибір ліків залежить від певних Ваших індивідуальних особливостей, наприклад, бета-адреноблокатори є препаратами вибору за наявності частого серцебиття (тахікардії), сечогінні засоби переважно призначаються при набряках, а блокатори кальцієвих каналів (вони ж антагоністи кальцію) є особливо дієвими у осіб старечого віку. У разі артеріального тиску, що перевищує 160/100 мм рт. ст., та/або високого ризику ускладнень лікар може рекомендувати Вам розпочати лікування одразу з комбінації засобів.

Будьте готові до того, що Вам доведеться спробувати кілька медикаментів, поки лікар підбере препарат, який найкраще знижуватиме Ваш артеріальний тиск протягом всієї доби. Зміни способу життя та прийом ліків слід продовжувати безперервно протягом усього життя. Типовою помилкою пацієнтів є відмова від прийому таблетки від тиску, якщо тиск зранку нормальний. Пам’ятайте, Ваш препарат для щоденного вживання не ліквідує артеріальну гіпертензію, наявну у цей момент, а стабілізує Ваш тиск протягом тривалого часу. Тому якщо Ви пропустите ранковий прийом таблетки, вдень у Вас може статися гіпертензивний криз.

Поставтесь серйозно до змін дієти та інших порад лікаря: від цього залежить Ваша тривалість життя, а також його якість. У разі суворого дотримання режиму (здорове харчування, зменшення солі, регулярне фізичне навантаження) можна контролювати артеріальний тиск без ліків, особливо, на ранніх стадіях гіпертензії.

Чим більшим є Ваш артеріальний тиск, тим більшим може бути пошкодження Ваших нирок, серця, судин, очей, головного мозку. Найважчими ускладненнями можуть бути серцева недостатність, інфаркт міокарда, інсульт, ниркова недостатність, розрив судин ока тощо.

Мал. 2. Ускладнення до яких призводить гіпертонія

Гіпертензивний криз – це різкий підйом артеріального тиску. Таке надмірно високе зростання тиску може призвести до інсульту, інфаркту, крововиливу в мозок. Причинами кризу можуть бути пропуск прийому ліків від тиску, надмірне фізичне чи емоційне навантаження. Гіпертензивні кризи можуть бути неускладненими та ускладненими. При неускладнених кризах артеріальний тиск є високим, однак, пошкодження органів-мішеней гіпертензії (серця, мозку, нирок, очей) малоймовірно. В свою чергу, ускладнений гіпертензивний криз характеризується небезпекою для цих органів. Життєвозагрозливими симптомами гіпертензивного кризу можуть бути сильний біль у грудях, сильний головний біль у сполученні з порушеннями свідомості та зору, нудота і блювання, сильна тривожність, задишка, судоми. Якщо у Вас є ці симптоми, негайно телефонуйте 103 та викликайте швидку медичну допомогу. Якщо наявне тільки підвищення тиску, слід негайно знизити АТ необхідно за допомогою одного з цих препаратів, прийнятих під язик:

  • ніфедипін короткої дії 10–20 мг;
  • каптоприл 25–50 мг;
  • пропранолол 40–60 мг;
  • клонідин 0,075–0,15 мг;
  • празозин 1–5 мг;
  •  нітрогліцерин 0,5 мг.

Для вибору найкращого для Вас препарату проконсультуйтеся з лікарем. Завантажити "Щоденник артеріального тиску" для друку.

Щоденник артеріального тискуЩоденник артеріального тиску

Джерело:

  1. Американська асоціація серця (http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/GettheFactsAboutHighBloodPressure/The-Facts-About-High-Blood-Pressure_UCM_002050_Article.jsp)
  2. https://www.medicalnewstoday.com/articles/150109.php

 Підготувала Лариса Стрільчук, тренер проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії № 1 та медичної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

Copyright © 2020 JD Medical. All Rights Reserved. Created by Joomdev.