Хронічна серцева недостатність

27 черв.

Хронічна серцева недостатність – це невідповідність сили Вашого серцевого м’язу потребам Вашого організму в крові.

Серце людини складається з чотирьох камер: правого та лівого шлуночків (унизу) і правого та лівого передсердь (вгорі). Хронічна серцева недостатність розвивається тоді, коли шлуночки неспроможні виштовхнути достатню кількість крові до судин. Внаслідок цього виникає накопичення рідини (застій) у легенях, животі, печінці, ногах.

Лівошлуночкова серцева недостатність виникає тоді, коли лівий шлуночок Вашого серця недостатньо сильно виштовхує кров, і вона повертається до Ваших легень. Внаслідок цього виникає застій рідини у легенях, який проявляється задишкою, появою у легенях хрипів при диханні.

Лівошлуночкову серцеву недостатність можна поділити на систолічну та діастолічну. Систолічна серцева недостатність виникає частіше. Вона є наслідком того, що серце ослаблене та/або збільшене. Серцевий м’яз скорочується недостатньо сильно і погано качає кров.

Діастолічна серцева недостатність виникає, коли стінки серця стають жорсткими. Тоді серце не розтягується, недостатньо заповнюється кров’ю і виштовхує в судини менше крові, ніж зазвичай.

При неповноцінній роботі правого шлуночка серця кров накопичується у венах і виникають набряки, передусім, на ногах. Визначити тип серцевої недостатності можна за допомогою ехокардіографії.

Серцева недостатність може загрожувати життю, тому якщо Ви підозрюєте у себе чи своїх близьких цей стан, негайно зверніться до лікаря.

Причини хронічної серцевої недостатності можуть бути вродженими (хвороби, вроджені вади клапанів серця) та набутими (високий артеріальний тиск, ішемічна хвороба серця, набуті вади клапанів серця). Вроджені та набуті причини можуть поєднуватися у одної людини.

 

Мал 1. Причини хронічної серцевої недостатності

Зазвичай хронічна серцева недостатність є наслідком інших серцево-судинних хвороб, тому важливо проходити регулярні профілактичні огляди для виявлення високого артеріального тиску (гіпертонічної хвороби), підвищення рівня холестерину, ішемічної хвороби серця та порушень роботи серцевих клапанів. Ризик розвитку серцевої недостатності підвищують цукровий діабет, хвороби щитоподібної залози, ожиріння, які теж можна виявити при медичному огляді та відповідних аналізах і обстеженнях.

Симптоми хронічної серцевої недостатності

На ранніх стадіях хронічна серцева недостатність може бути абсолютно непомітною, оскільки наш організм має потужні компенсаторні властивості.

Найбільш імовірно, першими симптомами, які Ви помітите, будуть підвищена втомлюваність, набряки ніг (гомілки, стопи), потреба у частішому сечовипусканні, ніж раніше (особливо, вночі), набір ваги. Збільшення ваги є особливо важливою ознакою, тому що набряк може бути розповсюдженим по всьому тілу, і тоді Ви можете його не помітити. Різке зростання маси тіла часто є показником затримки рідини, тобто, поганої роботи серця. Якщо у Вас є хронічна серцева недостатність, варто зважуватися щодня та вести щоденник ваги.

Мал. 2. Зони безпеки та небезпеки при серцевій недостатності

Наступні стадії серцевої недостатності супроводжуються нерегулярним серцебиттям, кашлем, задишкою при русі чи ходьбі, а надалі – і в спокої. Ви можете помітити, що через задишку та кашель не здатні заснути або Вам стала потрібна більш висока подушка.

Симптомами небезпечних хвороб серця та судин, що вимагають негайного звернення до лікаря, є біль посередині грудної клітки, що розповсюджується по верхній частині тіла (у плечі, руки, лопатки, щелепи), швидке дихання, посиніння шкіри (спочатку – пальців рук та ніг, кінчика носа), випадки зомління.

Мал. 3. Стадії хронічної серцевої недостатності

Ознаки серцевої недостатності у дітей дещо відрізняються, тому слід бути особливо уважним. Наприклад, порушення роботи серця ймовірне, якщо дитина погано їсть, надмірно пітніє, важко дихає, відстає у рості.

Діагностика хронічної серцевої недостатності

Передусім Ваш лікар проведе фізикальне обстеження, в тому числі, вислухає Ваше серце та легені за допомогою стетоскопа, виміряє артеріальний тиск.

Надалі лікар може призначити Вам такі обстеження як електрокардіографія (запис електричних потенціалів Вашого серця), ехокардіографія (ультразвукове дослідження, яке дозволяє визначити розміри стінок та камер серця, наявність свіжого інфаркту чи рубців після колишніх перенесених інфарктів, клапанних вад, неповноцінної роботи серцевого м’язу), магнітно-резонансна томографія (отримання серії зображень Вашого серця та судин), стрес-тести (велоергометрія, тредміл-тест, які показують, як Ваше серце справляється з дозованими фізичними навантаженнями), загальні аналізи крові та сечі, біохімічний аналіз крові, коронароангіографія (огляд судин серця з введенням контрастної речовини).

Лікування

У жодному разі не намагайтеся лікуватися самостійно, за порадою друзів чи родичів, за інформацією з телепередач чи інтернету. Зверніться до свого сімейного лікаря, який самотужки чи за допомогою кардіолога підбере для Вас найкращий план тривалого лікування. Зазвичай хронічну серцеву недостатність повністю вилікувати неможливо, однак, за допомогою здорового способу життя та деяких ліків Ви можете продовжувати працювати і приділяти увагу родині та улюбленим справам.  

Першочерговими заходами для продовження Вашого життя є такі зміни як припинення куріння; зменшення вживання алкоголю, кухонної солі, рідини; певна фізична активність (найкраще – ходьба 30 хвилин щодня).

Що стосується ліків, препарати для лікування хронічної серцевої недостатності потрібно приймати щодня. Пам’ятайте, що від Вашої дисциплінованості залежить тривалість Вашого життя.

Ліки, що представлені у цій статті – це скорочений список найбільш поширених груп засобів та окремих діючих речовин. Якщо Ваш лікар призначив Вам препарат, якого немає у списку,це не означає, що лікар помилився або ці ліки Вам не потрібні. Можливо, Ваш випадок відрізняється від стандартних або Ви маєте інші супутні захворювання.

Групи препаратів, що найчастіше призначаються при хронічній серцевій недостатності, включають

  • Інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту (еналаприл, фозиноприл, лізиноприл, квінаприл, раміприл, моексиприл, периндоприл, трандолаприл),
  • Блокатори рецепторів до ангіотензину ІІ (валсартан, кандесартан, ірбесартан, телмісартан),
  • Бета-блокатори (бісопролол, карведилол, небіволол, пропранолол),
  • Сечогінні засоби (індапамід, гідрохлортіазид, фуросемід, торасемід, тріамтерен),
  • Антагоністи альдостерону (еплеренон, спіронолактон).

У даному списку представлені лише назви діючих речовин, в той час як Ваш препарат може носити іншу брендову (комерційну) назву, вибрану фірмою-виробником.

Якщо таблетки не забезпечують Вам достатнього покращення, кардіолог може рекомендувати хірургічне втручання (ангіопластика, протезування клапанів серця, встановлення електричних пристроїв, що контролюють ритм серця).

Прогноз

Підібрані лікарем таблетки чи призначена хірургічна операція можуть покращити Ваш стан. Загалом, прогноз у різних людей відрізняється, тому що він залежить від основного захворювання (причини серцевої недостатності), стадії серцевої недостатності, наявності супутніх хвороб (артеріальна гіпертензія, цукровий діабет), вчасності постановки діагнозу, змін способу життя, ретельності дотримання рекомендацій лікаря.

Джерела:

  1. https://www.healthline.com/health/congestive-heart-failure#outlook
  2. Скибчик В.А. Хронічна серцева недостатність: нові підходи до діагностики та лікування (2016)

Підготувала Лариса Стрільчук, тренер проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії № 1 та медичної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

Детальніше в цій категорії: « Гостра серцева недостатність
Copyright © 2020 JD Medical. All Rights Reserved. Created by Joomdev.