Серцево-судинні захворювання: як розпізнати та що робити?

28 трав.

Симптомом, що найчастіше викликає звернення пацієнтів до лікаря, є біль. За характером болю можна приблизно зорієнтуватися в його причині. Однак біль при хворобах серця не обов’язково виникає в області розташування цього органу, тобто, зліва в грудній клітці. Будь-який біль (печіння, стискання, дискомфорт, неприємні відчуття) в ділянці від живота до щелеп може бути наслідком уражень серця, тому будьте уважні.

Справжні серцеві болі зазвичай виникають при фізичному навантаженні (швидка ходьба, підйом по сходах, біг) чи емоційному стресі (сварка, отримання поганих новин). Якщо біль посилюється чи виникає при натисканні на грудну клітку в місці болю, малоймовірно, що це болить серце.  

Для ішемічної хвороби серця (стенокардія, інфаркт міокарда) характерний пекучий або стискаючий біль за грудиною, що може «віддавати» (іррадіювати, відлунювати) у щелепу, руку, плече чи лопатку (переважно, з лівого боку). Зазвичай такий біль виникає при фізичному навантаженні, але на пізніх стадіях хвороби може з’являтися і в спокої. Якщо біль триває довго (більше 10-15 хвилин) та не знімається нітрогліцерином, він може свідчити про наявність інфаркту міокарду (мал.1).

Мал. 1. Ознаки болю при інфаркті міокарду

Біль при стенокардії (грудній жабі) та інфаркті може бути нетиповим і виникати у правій частині тіла (щелепа, рука, плече, лопатка), або тільки у спині з лівого боку чи лівій руці (лікті, пальцях). Тому якщо сильний пекучий біль при швидкій ходьбі виник справа – не зволікайте, це теж може бути інфаркт. У осіб похилого віку чи людей, що мають цукровий діабет, болі при інфаркті можуть бути слабкими.

Разом з цим першим передвісником серцево-судинних захворювань не обов’язково є біль. Найчастіше хвороби серця вперше проявляються швидким розвитком втоми при звичному фізичному навантаженні, кашлем, появою набряків. Тому якщо звичне для Вас навантаження (піднятись по сходах на другий-третій поверх, дійти до роботи, пробігти за громадським транспортом, посадити розсаду, понести важку сумку) стало викликати більше труднощів, ніж раніше, це привід пройти медичне обстеження. Типова ознака хвороб серця – задишка, що виникає при ходьбі, а на пізніших стадіях – і в спокої.

Важливо, що кашель – не завжди наслідок хвороб легень та бронхів. Незначний сухий кашель, покашлювання, кашель з виділенням білого чи рожевого харкотиння може бути ознакою застою крові у легеневих судинах внаслідок неповноцінної роботи серця. Часто так званий серцевий кашель виникає при фізичному навантаженні (швидка хода, підйом по сходах) або, навпаки, в умовах повного спокою (у нічний час). Відрізнити серцевий кашель від легеневого досить складно, тому не намагайтеся зробити це самі, а зверніться до лікаря.

Набряки, викликані хворобами серця, теж мають кілька типових ознак: вони виникають на ногах (гомілки, стопи), під вечір, є твердими на дотик.

Симптоми, що вимагають негайного звернення до лікаря (можливий інфаркт міокарда):

 • Стискання, печіння, біль, дискомфорт за грудиною;
 • Біль чи дискомфорт в плечах, шиї, руках, нижній щелепі;
 • Біль в грудях, що наростає;
 • Біль в грудях, що не минає при відпочинку;
  • Біль у грудях у поєднанні з такими ознаками:
  • Липкий холодний піт,
  • Блідість,
  • Задишка, відчуття нестачі повітря,
  • Нудота та/або блювання,
  • Головокружіння,
  • Зомління,
  • Швидкий та/або нерівномірний пульс,
 • Біль у нижній щелепі, шиї, потилиці, лопатках,
 • Серцебиття,
 • Тривожність,
 • Страх смерті. 

 У разі ймовірного інфаркту міокарда необхідно максимально швидко звернутися за медичною допомогою (мал. 2).

Мал. 2 Типові ознаки серцевого нападу

Долікарська допомога при серцевому нападі (стенокардії або інфаркті міокарду):

 1. Якщо біль виник при ходьбі, русі, фізичній роботі, слід негайно їх припинити.
 2. Прийняти нітрогліцерин (покласти одну таблетку під язик).
 3. Якщо біль не минув через 2-3 хвилини, прийняти ще одну таблетку. За відсутності ефекту через наступні 2-3 хвилини – ще одну.
 4. Якщо біль не зник після 3 таблеток нітрогліцерину, а больовий напад триває довше 10-20 хвилин, потрібно негайно дзвонити 103 та викликати швидку медичну допомогу, оскільки ймовірний інфаркт міокарда.

Одна з найпоширеніших хвороб системи кровообігу – високий артеріальний тиск (гіпертензія) , або гіпертонічна хвороба – може не проявлятися жодними симптомами. Діагноз може встановити тільки лікар після певних обстежень (електрокардіографія, ехокардіографія (ультразвукове дослідження серця), огляд окулістом очного дна, консультація невропатолога). Тому відсутність скарг не означає, що Ви здорові. Головний біль чи носові кровотечі зазвичай супроводжують різкі підйоми артеріального тиску, в той час як стабільно підвищений тиск може бути «німим», тобто, ніяк не проявлятись.

Ознаками низького артеріального тиску (гіпотензії) є головокружіння, нудота, зомління, підвищена втомлюваність, неможливість зосередитися, нечіткий зір, швидке поверхневе дихання, холодна та бліда шкіра. Причинами зниження артеріального тиску можуть бути вагітність; крововтрата; зневоднення; анемія; алергічні реакції (анафілактичний шок) на медикаменти, їжу, укуси комах; потужна інтоксикація; прийом певних ліків (сечогінні, бета-блокатори, трициклічні антидепресанти), наркотичних засобів, алкоголю; а також хвороби серця та ендокринних органів (гіпотиреоз – недостатня функція щитоподібної залози, зниження цукру крові, недостатність наднирників).

Відчуття сильного серцебиття чи перебоїв у роботі серця може бути ознакою аритмій. У такому разі слід звернутися до лікаря, який призначить запис електрокардіограми.   

Одною з типових ознак хронічної серцевої недостатності є задишка у горизонтальному положенні. Якщо Ви змушені спати на високій подушці або напівсидячи, зверніться до лікаря: можливо, Вам потрібно приймати ліки.

Слід зазначити, що самостійна діагностика, яка проводиться виключно за симптоматикою, часто є неправильною, тому при появі будь-яких з перерахованих ознак зверніться за фаховою консультацією до лікаря.

Симптоми, що вимагають негайного звернення до лікаря (можливий інсульт):

 • Опущення кута рота з одного боку (асиметрична посмішка),
 • Утруднена ходьба,
 • Утруднена мова,
 • Оніміння язика, порушення його рухів,
 • Слабкість чи оніміння одної руки чи ноги,
 • Нечіткість думок,
 • Різкий та сильний головний біль.

Простим способом з високою ймовірністю визначити наявність інсульту є так званий тест FAST (від англомовної абревіатури «Face Arm Speech Time»). Тест FAST допомагає діагностувати інсульт у домашніх умовах у 80% випадків. Суть тесту полягає у відповіді на три питання та одній пораді:

 • F (Face, обличчя) – чи з’явилась асиметрія обличчя при посмішці?
 • A (Arm, рука) – чи є одна рука слабша за іншу при спробі підняти руки?
 • S (Speech, мова) – чи є мова плутаною та нечіткою?
 • T (Time, час) – якщо Ви відповіли «так» на будь-яке одне чи більше питань, не гайте часу: зверніться за медичною допомогою якомога швидше.

Долікарська допомога при неускладненому різкому скачку артеріального тиску (гіпертензивному кризі):

 1. Прийміть під язик одну з цих таблеток: ніфедипін короткої дії 10–20 мг; каптоприл 25–50 мг; пропранолол 40–60 мг; клонідин 0,075–0,15 мг; празозин 1–5 мг.

Долікарська допомога при падінні артеріального тиску (гіпотензії):

 1. Ляжте на спину, підніміть ноги.
 2. Випийте міцного чаю, звичайної або підсоленої (1/4 чайної ложки на стакан) води.

Джерела:

 1. Гіпертонічні кризи: стандарти діагностики, надання невідкладної допомоги та профілактика http://www.mif-ua.com/archive/article/13045
 2. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/GettheFactsAboutHighBloodPressure/Low-Blood-Pressure---When-Blood-Pressure-Is-Too-Low_UCM_301785_Article.jsp

Підготувала Лариса Стрільчук, тренер проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії № 1 та медичної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

Детальніше в цій категорії: Ожиріння: чим небезпечно та як запобігти? »
Copyright © 2020 JD Medical. All Rights Reserved. Created by Joomdev.