Це має знати кожен

28 трав.

Правильно вимірюємо артеріальний тиск та пульс в домашніх умовах

Підвищений артеріальний тиск – основний фактор ризику розвитку ішемічної хвороби серця, серцевої недостатності, порушень мозкового кровообігу, захворювань периферійних артерій, ниркової недостатності та аритмій.

Артеріальний тиск включає два показники: систолічний тиск або верхній тиск (перше число при якому чути серцебиття в стеноскопі; характеризує тиск, який кров здійснює на стінку артерії під час скорочення серця) та діастолічний тиск або нижній тиск (друге число при якому зникає звук серцебиття в стеноскопі; характеризує тиск, який кров здійснює на стінку артерії в той момент, коли серце «відпочиває» між скороченнями). Ризик смерті від ішемічної хвороби серця та інсульту подвоюється при кожному збільшенні систолічного артеріального тиску на 20 мм рт. ст. та діастолічного – на 10 мм рт. ст.

Як правильно виміряти артеріальний тиск

 

 • Проводьте вимірювання у тиші – Вам доведеться слухати своє серцебиття.
 • Проводьте вимірювання у спокої після 5-хвилинного відпочинку.
 • Протягом 30 хв. до вимірювання не куріть та не пийте каву чи інші кофеїновмісні напої (чай, енерготоніки).
 • Перед вимірюванням спорожніть сечовий міхур.
 • Зніміть одяг (сорочку, светр, кофту), рукав якого може перетискати руку. Якщо одяг вільний, можна закотити рукав.
 • Сядьте на стілець, зручно спираючись на його спинку.
 • Обидві ноги поставте на підлогу, не схрещуйте їх та не закидайте ногу за ногу.
 • Покладіть руку долонею догори на стіл на рівні серця. Лікоть цієї руки має лежати на столі, а не висіти у повітрі.
 • Під час вимірювання не розмовляйте та не рухайтеся.
 • Якщо у Вас нормальні чи худі руки, Вам підходить стандартна манжета (35 см у довжину). Якщо у Вас м’язисті чи товсті руки, слід застосовувати манжету 42 см. Для дітей віком до 5 років використовується манжета 12 см.
 • Розмістіть манжету посередині плеча на рівні серця, щоб її нижній край знаходився на 2–2,5 см вище ліктьового згину, а між манжетою і поверхнею плеча міг пройти палець.
 • Переконайтеся, що трубки тонометра проходять по внутрішній поверхні руки.
 • Вдягніть стетоскоп та прикладіть диск стетоскопа до внутрішньої сторони згину ліктя.
 • Швидко нагнітайте повітря в манжету за допомогою гумової груші так, щоб показник систолічного тиску на екрані на 30-40 одиниць перевищив Ваш попередній показник. Якщо Ви вимірюєте тиск уперше в житті, нагнітайте повітря до 160-180 мм рт. ст.
 • Повільно випускайте повітря з манжети. Як тільки почуєте серцебиття, запам’ятайте цифру на екрані – це Ваш систолічний або верхній тиск.
 • Продовжуйте випускати повітря з манжети і слухати серцебиття. Коли Ви перестанете його чути, запам’ятайте цифру, на яку вказує стрілка на екрані. Це Ваш діастолічний або нижній тиск.
 • Зробіть 5-хвилинну перерву та виміряйте тиск знову. Найбільш точним буде середнє значення.
 • Якщо за першим разом виміряти тиск не вдалося, зніміть манжету, відпочиньте 1 хвилину і тільки тоді спробуйте повторити вимірювання.
 • Вимірюйте артеріальний тиск у той самий час зранку (до прийому ліків) та ввечері.
 • Обов’язково ведіть щоденник артеріального тиску. Однократне вимірювання демонструє виключно рівень тиску в даний момент. Тільки тривала серія вимірювань може показати вам та лікарю справжню ситуацію.
 • У щоденнику слід також вказувати частоту пульсу, скарги на цей момент або чинники, що впливають на рівень тиску (нещодавнє фізичне навантаження, стресова подія, прийом їжі).

Ще кілька порад стосовно вимірювання артеріального тиску та оцінки результатів вимірів:

 • Вимірювання артеріального тиску приладами, що надягаються на пальці або зап'ястя, слід уникати через можливу неточність.
 • Ваш тиск вдома зазвичай буде нижчим, ніж на прийомі у лікаря. Це пояснюється феноменом так званої «гіпертензії білого халата» або «офісної гіпертензії».
 • Існує також замаскована гіпертензія, яка характеризується нормальним артеріальним тиском у кабінеті лікаря та високим вдома.
 • Домашнє вимірювання артеріального тиску не заміняє візитів до лікаря.
 • Навіть якщо Ваш артеріальний тиск у нормі, не припиняйте прийом призначених Вам ліків від гіпертензії без консультації з лікарем.
 • Якщо Ви придбали апарат для вимірювання тиску в домашніх умовах, принесіть його на зустріч з лікарем. Попросіть лікаря перевірити, чи правильно Ви вимірюєте тиск самостійно. Раз на рік перевіряйте точність Вашого апарата у спеціальних установах.

В залежності від рівня артеріального тиску визначається ступінь гіпертензії (див. табл.) 

Таблиця. Ступені перевищення норми (гіпертензії) в залежності від рівнів систолічного та діастолічного тиску.

Категорія

Систолічний артеріальний тиск (мм рт.ст.)

 

Діастолічний артеріальний тиск (мм рт.ст.)

Оптимальний

<120

І

<80

Нормальний

120–129

і/або

80–84

Високий нормальний

130–139

і/або

85–89

Гіпертензія 1 ступеня

140–159

і/або

90–99

Гіпертензія 2 ступеня

160–179

і/або

100–109

Гіпертензія 3 ступеня

≥180

і/або

≥110

Ізольована систолічна гіпертензія

≥140

І

<90

 

Як правильно виміряти пульс?

Частота серцевих скорочень є незалежним фактором ризику виникнення серцево-судинних хвороб. Якщо серцебиття у спокої постійно є частим, спостерігається вищий ризик раптової серцевої смерті.

Обов’язково визначте свій пульс та повідомте цей показник лікарю. Хоча висока частота серцевих скорочень не є приводом для призначення окремих ліків з метою її зменшення, це може вплинути на вибір препарату для зниження артеріального тиску.

Пульс слід визначати у спокої. Місця, де найлегше знайти пульс – це зап’ястя, внутрішня сторона ліктьового згину, внутрішня сторона колінного згину, скроня, бічна поверхня шиї, тильна поверхня стопи. У цих ділянках артерії проходять поверхнево, що дозволяє чітко відчути їх розширення та звуження, тобто, пульс.

Як знайти пульс на зап’ясті (на променевій артерії)?

 1. Поставте чи покладіть перед собою годинник з секундною стрілкою або підготуйте секундомір на мобільному телефоні.
 2. Зніміть з руки, на якій будете вимірювати пульс, годинник чи браслети. Також розстібніть манжету рукава або зніміть одяг (сорочку, светр, кофту), який може перетискати руку.
 3. Поверніть цю руку долонею догори.
 4. Легко притисніть вказівний та середній пальці другої руки до місця нижче зап’ястного згину, приблизно на 2 см нижче основи великого пальця.
 5. Якщо Ви відчуваєте пульсацію, порахуйте кількість ударів за 60 секунд.
 6. Якщо Ви не відчуваєте пульсацію, спробуйте змістити пальці правої руки на 0,5-1 см вправо чи вліво, вгору чи вниз. Також можна спробувати знайти пульс на скроні чи бічній поверхні шиї.

Нормальними показниками пульсу вважається 60-100 ударів за хвилину, однак, слід знати звичну для Вас частоту, тому що показник пульсу у різних людей може значно відрізнятися. Частота пульсу нижче 60 ударів за хвилину характерна для спортсменів та людей, що приймають препарати групи бета-блокаторів. Висока частота пульсу характерна для людей, що приймають гормони щитоподібної залози, а також у разі зловживання кавою чи алкоголем, сильних емоційних переживань. Якщо зниження чи підвищення частоти пульсу супроводжується неприємними симптомами (слабкість, головокружіння, відчуття завмирання серця чи частого серцебиття), зверніться до лікаря. Значущим є зниження частоти пульсу нижче 40 ударів за хвилину та підвищення більше 120 ударів за хвилину.

Серцебиття має бути ритмічним, тобто, проміжок часу між послідовними ударами повинен бути однаковим. Якщо Ви відчуєте передчасний удар або довгу паузу (випадіння одного чи кількох ударів), зверніться до лікаря – може бути потрібен запис електрокардіограми.

Джерела:

 1. Наказ МОЗ України № 384 від 24.05.2012.
 2. Профілактика серцево-судинних захворювань. Адаптована клінічна настанова, заснована на доказах. 2016
 3. http://www.heart.org/HEARTORG/Conditions/HighBloodPressure/GettheFactsAboutHighBloodPressure/All-About-Heart-Rate-Pulse_UCM_438850_Article.jsp

Підготувала Лариса Стрільчук, тренер проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії № 1 та медичної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

 

Copyright © 2020 JD Medical. All Rights Reserved. Created by Joomdev.