Кардіоміопатія

28 трав.

Дилатаційна та гіпертрофічна кардіоміопатії


Кардіоміопатія – це хронічне захворювання серцевого м’язу: «кардіо» означає «серце», «міо» - «м’яз», «патія» - «хвороба». Існує три типи кардіоміопатій. Найчастіше зустрічається дилатаційна, при якій виникає розширення серця. Другою за частотою є гіпертрофічна кардіоміопатія, яка виникає внаслідок надмірного потовщення серцевого м’яза. Досить рідко зустрічається третій різновид – рестриктивна кардіоміопатія, що виникає внаслідок надмірної жорсткості стінок серця, яка не дозволяє цьому органу повністю заповнитись кров’ю. Необхідними обстеженнями для постановки діагнозу кардіоміопатії є рентгенографія грудної клітки, електрокардіографія, ехокардіографія, іноді – біохімічний аналіз крові. Лікування зазвичай передбачає зняття симптомів за допомогою ліків або хірургічні втручання (вирізання частини стінки серця, встановлення спеціальних пристроїв тощо).

Зміни стінок та порожнин серця при кардіоміопатіях
Мал. 1. Зміни стінок та порожнин серця
Дилатаційна кардіоміопатія
Табл. 2. Дилатаційна кардіоміопатія

Загалом, термін «кардіоміопатія» характеризує хронічні захворювання серця, при яких знижується здатність серцевого м’язу «качати» кров. Ослаблене серце компенсує зменшення кількості виштовхнутої в судини крові за рахунок дилатації, тобто, розширення (збільшення об’єму). Дилатаційна кардіоміопатія часто веде до серцевої недостатності. Це захворювання частіше виникає у чоловіків.   

Завдяки компенсаторним механізмам симптоми дилатаційної кардіоміопатії можуть проявлятися не одразу. В першу чергу ці симптоми з’являться при фізичному навантаженні чи стресі, в той час як у спокої Ви можете почуватися цілком здоровими. Першими ознаками того, що компенсаторні механізми вже не справляються, будуть симптоми застійної серцевої недостатності, а саме,

 • Задишка (передусім, при швидкій ходьбі, підйомі по cходах),
 • Ортопное (задишка у положенні лежачи),
 • Набряки стоп, гомілок, ніг, живота,
 • Відчуття перебоїв у роботі серця,
 • Постійний кашель, що посилюється у положенні лежачи,
 • Швидка втомлюваність,
 • Іноді – біль у грудях.

Точні причини розвитку кардіоміопатій невідомі, але їх можуть викликати будь-які хвороби серця (вроджені чи набуті вади клапанів, міокардит (запалення стінки серця), ішемічна хвороба серця, артеріальна гіпертензія, аритмії). Крім того, дилатаційну кардіоміопатію може викликати надмірне щоденне вживання алкоголю, контакт з токсичними речовинами (ліки, що застосовуються для хіміотерапії пухлин, наркотики), системні захворювання (системний червоний вовчак, ревматоїдний артрит). В 30% випадків це захворювання є у близьких родичів хворого.

Лікування дилатаційної кардіоміопатії передбачає зміну способу життя (дотримання режиму праці та відпочинку, контроль ваги, уникнення надмірного вживання алкоголю, обмеження солі до 1 чайної ложки на день, помірна фізична активність).

Ліки, що можуть призначатися при дилатаційній кардіоміопатії, включають інгібітори ангіотензин-перетворюючого ферменту, блокатори рецепторів до ангіотензину ІІ, бета-блокатори, сечогінні, антикоагулянти, препарати дигіталісу, антиальдостеронові засоби. Ці ліки допомагають підтримувати в нормі артеріальний тиск і частоту серцевих скорочень, розріджують кров, запобігають розвитку ускладнень. У жодному разі не намагайтеся підібрати собі препарат самостійно – це може бути небезпечно. Зверніться до свого сімейного лікаря, який скерує Вас на необхідні обстеження та призначить відповідне лікування.

Пацієнти з важкою дилатаційною кардіоміопатією є кандидатами для установки імплантованого кардіовертера-дефібрилятора – пристрою, що встановлюється у грудну клітку та сполучається з серцем електричними дротами. Кардіовертер-дефібрилятор відстежує ритм серця і при появи небезпечної аритмії видає потрібний електричний імпульс.

Дилатаційна кардіоміопатія також є найбільш частим приводом для трансплантації серця у дітей та дорослих.

Гіпертрофічна кардіоміопатія
Мал 3. Гіпертрофічна кардіоміопатія

Термін «гіпертрофічна кардіоміопатія» означає, що певна частина серцевого м’язу аномально потовщилась. Гіпертрофічні кардіоміопатії поділяються на два підвиди: обструктивні (коли стінка серця настільки товста, що перешкоджає крові потрапляти до аорти) та необструктивні (потовщення стінки серця є, але воно не перешкоджає току крові).

 

Гіпертрофічна кардіоміопатія зустрічається у одної людини з 500 і однаково часто уражає чоловіків та жінок. При відсутності лікування гіпертрофічна кардіоміопатія може призвести до серцевої недостатності, небезпечних для життя аритмій, раптової смерті.

Потовщення стінки серця найчастіше виникає в ділянці міжшлуночкової перетинки – стінки, що розділяє дві нижні камери серця. Однак серцевий м’яз може потовщуватись у будь-якому місці, наприклад, у ділянці клапанів, перешкоджаючи їх роботі.

Найчастіше симптоми розвиваються у підлітковому віці або у 20-25 років, хоча деякі люди можуть помітити перші ознаки хвороби пізніше або не помітити взагалі.

Симптоми гіпертрофічної кардіоміопатії включають:

 • Задишку (у 90% пацієнтів),
 • Біль у грудях,
 • Головокружіння,
 • Зомління,
 • Відчуття серцебиття, перебоїв у роботі серця,
 • Іноді першим проявом хвороби є раптова смерть.

Приблизно половина випадків гіпертрофічної кардіоміопатії є наслідками генної мутації. У іншому разі причиною є тривале значне підвищення артеріального тиску або справжня причина невідома.

Пацієнтам з гіпертрофічною кардіоміопатією слід змінити спосіб життя (уникати сильних фізичних навантажень, підняття важких речей, утриматися від спортивних змагань, консультуватися з лікарем перед початком будь-яких спортивних занять, уникати безрецептурних засобів для лікування застуди та наркотиків (кокаїн, метамфетаміни)). 

Гіпертрофічну кардіоміопатію неможливо вилікувати, тому лікування спрямоване на зменшення симптомів та запобігання ускладненням.Типові групи препаратів для лікування гіпертрофічної кардіоміопатії включають бета-блокатори, блокатори кальцієвих каналів (антагоністи кальцію), протиаритмічні та сечогінні засоби, антикоагулянти. У жодному разі не намагайтеся підібрати собі препарат самостійно – це може бути небезпечно. Зверніться до свого сімейного лікаря, який скерує Вас на необхідні обстеження та призначить відповідне лікування.

Для хворих, у яких потовщення перешкоджає руху крові, застосовуються хірургічні втручання (наприклад, вирізання потовщеної частини стінки серця). За наявності важких аритмій може призначатися імплантація електронних пристроїв для підтримки ритму серця – так званих водіїв ритму або пейсмейкерів.

Пейсмейкер (водій ритму) – це електронний прилад, який хірург встановлює в грудну клітку біля ключиці. Цей прилад регулює повільне або неритмічне серцебиття, видаючи ритмічні електричні розряди. Ці розряди координують власні електричні імпульси серця. Зазвичай встановлення пейсмейкера потребують пацієнти з дуже повільним серцебиттям, яким не допомогло лікування таблетованими препаратами.

Ще одним приладом, що може імплантуватися пацієнтам з ускладненою гіпертрофічною кардіоміопатією є кардіовертер-дефібрилятор (див. вище, у розділі «Дилатаційна кардіоміопатія»). Такий пристрій показаний хворим з частими зомліннями, масивною гіпертрофією серця, тяжкими аритміями, а також тим, у кого в родині є випадки раптової смерті.

Факторами ризику раптової серцевої смерті у пацієнтів з кардіоміопатіями є

 • Наявність випадків такої смерті в родині,
 • Часті випадки зомління,
 • Надмірно високий чи низький артеріальний тиск при фізичному навантаженні,
 • Аритмії (у дорослих осіб),
 • Погана робота серця (за показниками ехокардіографії).

Джерела:

 1. http://www.heartcapc.com/handler.cfm?event=practice,template&cpid=5886
 2. Zevitz ME. 2009. Cardiomyopathy, hypertrophic. eMedicine.com. Accessed on August 30, 2010 at http://emedicine.medscape.com/article/152913-overview

Підготувала Лариса Стрільчук, тренер проекту Світового банку та МОЗ України «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей», кандидат медичних наук, асистент кафедри терапії № 1 та медичної діагностики Львівського національного медичного університету ім. Данила Галицького.

Детальніше в цій категорії: « Ішемічна хвороба серця Гіпертонія »
Copyright © 2020 JD Medical. All Rights Reserved. Created by Joomdev.