Коли необхідно викликати бригаду швидкої допомоги.

16 квіт.

Кожна людина у своєму житті обов'язково зіштовхується із серцево-судинними захворюваннями. Вікові зміни органів і тканин, обмінні порушення призводять до гіпертонії, ішемічної хвороби серця (стенокардія, інфаркт міокарда), інсультів, серцевої недостатності, атеросклерозу судин, порушень серцевого ритму та іншого, що скорочує життя і викликає цілий ряд обмежень.

Хворі із захворюваннями серцево-судинної системи можуть скаржитися на болі в ділянці серця і за грудиною, серцебиття, відчуття перебоїв в роботі серця, задишку, появу набряків і інші симптоми. Тож коли треба звертатись до лікарів та  при яких симтомах необхідно викликати швидку допомогу? Що необхідно зробити до приїзду лікаря?

Біль в ділянці серця - одна із найбільш характерних ознак  ішемічної хвороби серця. Серцевий напад − це стан, який виникає внаслідок недостатнього кровопостачання через закупорку однієї з артерій серця. Часто така ситуація може спровокувати відмирання деяких клітин серця, що є незворотним процесом і призводить до інфаркту міокарда. Вчасно визначивши симптоми серцевого нападу, можна врятувати людині життя. (мал.1).

 

Мал.1 Серцевий напад

 Симптоми серцевого нападу  можуть бути такими:

 • Біль у грудях носить пекучий характер, виникає відчуття здавлювання.
 • Дискомфорт у верхній частини тіла – руках, верхній частині шлунку, шиї, щелепі або спині.
 • Нерівномірний серцевий ритм. Серце раптом починає битися не так, як зазвичай: або занадто гучно і з перебоями (то б’ється, то не б’ється), або занадто часто.
 • Задишка. Важко дихати, особливо зробити повноцінний видих.
 • Пітливість, нудота або запаморочення.
 • Наявність всіх цих ознак є не обов’язковою, але вже 2 і більше з них повинні насторожити людину і змусити її звернутися до лікаря, щоб попередити наступ важкого стану.

Що робити при серцевому нападі?

Швидкий початок лікування дозволяє відкрити закупорену артерію і зменшує розміри ушкодження міокарда. Тому при перших ознаках серцевого нападу  негайно викликайте невідкладну допомогу (103). Найкращий час для лікування інфаркту міокарда − це одна-дві години з моменту появи перших ознак хвороби. Більш пізній початок терапії збільшує розміри пошкодження серця і зменшує шанси вижити.

Поки ви чекаєте на швидку допомогу ось, що слід зробити:

 • не панікувати;
 • відчинити вікно  для доступу свіжого повітря в приміщення;
 • обов’язково припинити будь-яку роботу, сісти, а краще лягти;
 • розстебнути комір сорочки, полегшити пояс;
 • з препаратів слід прийняти аспірин (краще його розжувати), а також нітрогліцерин. 
 • Через п’ять хвилин, якщо больовий синдром не проходить, повторно прийняти нітрогліцерин і таблетку аспірину. Але якщо людині протипоказаний аспірин, то пити його не слід.
 • якщо людина втратила свідомість і перестала дихати, робіть їй штучне дихання і непрямий масаж серця до прибуття швидкої.

Задишка при захворюваннях серця виникає внаслідок вмісту підвищеного вуглекислого газу в тканинах, яке виникає від застою крові в них. Характерним для серцевої задишки є її підсилення в горизонтальному положенні і зменшення у вертикальному. Сильно виражена задишка (серцева астма) - одна із грізних ознак гострої серцевої недостатності. Приступ задухи виникає несподівано: дихання стає часте (30-40 в хв.), клекочуче, чутне на відстані, деколи виділяється рожеве пінисте харкотиння.

 Причина полягає в гострому застої крові в легеневих судинах. Такий застій зумовлений ускладненням відтоку крові в лівий шлуночок серця. Дане явище відбувається спонтанно і несподівано, переважно, в нічний час доби. Проявляється це тим, що пацієнт почувався добре і раптом його почав турбувати сильний непродуктивний кашель, який іноді переростає в блювоту.

У момент нападу людині катастрофічно не вистачає повітря, їй  важко робити вдохи і видихи,  дихання стає поверхневим і доставляє біль.

Першим симптомом зниження концентрації кисню служить посиніння шкіри і виступ холодного поту. Нервова система дає відповідну реакцію на даний процес:

 • зіниці різко збільшуються в розмірах;
 • у пацієнта «голова йде обертом»;
 • спостерігається сплутаність свідомості;
 • пацієнт сильно стривожений, у нього виникає непереборне відчуття страху.

Зниження кров’яного тиску лише посилює проблему. Якщо в момент кашлю починає виділятися блідо-рожева маса, це тривожний сигнал, який вказує на те, що плазма вже досягла альвеол, починається набряк легень і напад серцевої астми.

У даній ситуації невчасна медична допомога може завдати істотної шкоди здоров’ю хворого.

Як вже  було сказано, проблеми з диханням відбуваються спонтанно і несподівано, в нічний час доби. У даній ситуації від допомоги родичів і близьких людей буде залежати саме життя хворого.

ЩО ПОТРІБНО ЗРОБИТИ ДО ПРИЇЗДУ ШВИДКОЇ: АЛГОРИТМ ДІЙ

Перш за все, не варто панікувати і переживати. Завдання оточуючих людей створювати спокійну обстановку і не нервувати, щоб не лякати хворого. Слідуючий алгоритм дій допоможе полегшити самопочуття хворого до приїзду бригади медиків:

 • потрібно розуміти, що стан загрожує життю людини, а тому в першу чергу, викликають швидку медичну допомогу;
 • хворому необхідно забезпечити сидячу позицію, тишу і спокій;
 • необхідно по можливості зробити інгаляції зі спиртом, якщо це неможливо, тоді хворому просто дають дихати періодично спиртом;
 • можна дати таблетку нітрогліцерину, знеболюючі, протиалергічні засоби;
 • також хворому можна забинтувати туго ноги або накласти джгути на ноги (15 см нижче пахової складки), на руку –10 см нижче плечового суглобу. Через, кожні 15-20 хв один із джгутів знімають і накладають на вільну кінцівку. Перетискають джгутами тільки вени, а артеріальний пульс нижче місця стискування повинен зберігатися. Також можна зробити теплу ванночку з додаванням гірчиці;
 • ні в якому разі не залишайте хворого наодинці. Контролюйте його самопочуття і стежте за тим, щоб не упустити період, коли виникне рухове збудження.

Гіпертонічний криз. Цей стан характеризується різким  підвищенням  артеріального тиску, що супроводиться головним болем, особливо в потилиці, головокружінням, шумом в голові, нудотою, інколи блювотою, миготінням мушок перед очима, болем у грудній клітці.

Гіпертонічний криз -  гострий стан, що потребує швидкої допомоги. Через швидке підняття артеріального тиску розвивається симптоматика, викликана ураженням органів-мішеней.  Для запобігання більш серйозних ускладнень, наприклад, інфаркту міокарда, терміново потрібно знизити тиск. Хворі зазвичай збуджені. Можуть з'явитися задишка, біль за грудиною, тремор кінцівок, холодний піт і навіть судоми.
При виникненні перерахованих ознак захворювання, необхідно термінове надання допомоги.  

Послідовність і принципи надання першої допомоги:

 • Виміряти артеріальний тиск
 • Викличте бригаду швидкої допомоги
 • Заспокійте хворого (збудження тільки сприяє підйому АТ)
 • Покладіть його в ліжко і надайте зручне напівсидяче положення
 • Прослідкуйте, щоб хворий дихав рівно і глибоко;
 • Прикладіть до голови холодну грілку або компрес;
 • Надайте доступ кисню (відкрийте вікно, розстебніть одяг);
 • Дайте гіпотензивний засіб, який хворий до цього приймав;
 • Покладіть під язик таблетку каптоприлу або ніфедипіну, якщо через півгодини поліпшень не відзначається то можна прийняти ще раз препарат зі списку, але, загалом, не більше 2 разів!
 • Для боротьби з почуттям холоду і ознобу обкласти хворого теплими грілками;
 • При появі болю за грудиною треба прийняти нітрогліцерин (в загальному не більше 3 таблеток).
 • Після надання першої медичної допомоги повинен діяти медичний персонал.

Якщо артеріальний тиск не знижується,  а стан пацієнта погіршується, розвиваються болі за грудиною і інші підозрілі симптоми, а ви ще не викликали бригаду лікарів, то терміново телефонуйте в «швидку». Зволікати не можна!

Іноді, після надання лікарської допомоги, хворому стає легше і госпіталізація не потрібна.  Але у випадках ускладнених гіпертензивних кризів,  необхідне термінове лікування в стаціонарі, відмовлятися від якого ні в якому разі не варто.

Непритомність - це короткочасна втрата свідомості, яка обумовлена гострою недостатністю кровонаповнення судин головного мозку.

Причиною його є сильні нервово-психічні подразнення (переляк, вигляд крові, больові подразнення), при перевтомі, хвилюванні, в душному приміщенні.  Хворий відчуває головокружіння, нудоту, в нього темніє в очах, він втрачає свідомість. Хворий блідий, покритий холодним потом, кінцівки холодні, слабкий частий пульс. В неускладнених випадках непритомність триває не більше 20-40 сек.

Надання невідкладної допомоги при непритомності

 • Людину, що знаходиться в непритомності, слід укласти на спину і зробити це таким чином, щоб голова знаходилася на одному рівні з корпусом. Підкладати під голову якісь предмети необхідності немає.
 • Знадобиться приплив свіжого повітря. Щоб забезпечити його, можна відкрити двері або вікно. Не завадить розстебнути ґудзика піджака і сорочки.  Якщо навколо зібралося багато цікавих, потрібно попросити їх звільнити простір біля людини, що втратила свідомість.
 • Невідкладна долікарська допомога при непритомності включає також подразнення рецепторів шкіри.  Це допоможе активувати дихальні і судиноруховий центри. Для цього рекомендується збризнутити обличчя холодною водою, потерти вушні раковини, дати вдихнути оцту або нашатирного спирту і поплескати по щоках.
 • Якщо людина знаходиться в переднепритомному стані і при цьому ще сильно перелякана, важливо заспокоїти її, так як стресовий стан є причиною спазму артерій і, отже, призводить до посилення ішемії мозку.

Колапс - це прояв гострої судинної недостатності із різким зниженням артеріального тиску і розладами периферичного кровообігу. Зявляється слабість, головокружіння, шум в вухах. Свідомість переважно зберігається, але хворі заторможені, майже не реагують на зовнішні подразники. Шкіра холодна, покрита холодним липким потом. Через деякий час губи, пальці рук і ніг стають синюшні. Риси обличчя загострені, пульс ниткоподібний, систолічний тиск нижче 80 мм рт. ст., а діастолічний визначити не вдається.

Допомога: Негайно викликати Бригаду швидкої допомоги. Хворому забезпечити повний спокій, горизонтальне положення в ліжку. Хворого потрібно врикрити вовняною ковдрою, до ніг грілки, дати приплив свіжого повітря.

Перша допомога при інсульті

Інсульт - судинна катастрофа, яка відбувається раптово внаслідок порушення мозкового кровообігу. У разі виникнення інсульту особливо важлива швидка реакція оточуючих, оскільки кожна втрачена хвилина визначає подальше життя пацієнта. Особливо важливо знати перші ознаки інсульту, для того що б якомога раніше розпізнати його і надати допомогу. 

Симптоми інсульту:

 • Раптова поява слабкості в м'язах або оніміння однієї половини тіла (обличчя, рука, нога)
 • Раптове порушення мовлення
 • Раптове порушення зору, двоїння предметів
 • Раптова втрата рівноваги, через що хворий не може йти (найчастіше в поєднанні з нудотою та / або втратою свідомості)
 • Раптовий сильний головний біль без явної на те причини (такого болю раніше ніколи не було)

Інсульт відноситься до невідкладних станів, тому в жодному разі не можна зволікати, а необхідно відразу ж викликати карету «Швидкої допомоги» для госпіталізації в спеціалізоване  відділення.

Поки Ви очікуєте приїзду швидкої, є кілька простих правил, які суттєво можуть допомогти хворому з інсультом:

 • Обов'язково необхідно переконатися, що хворий може дихати. Якщо ж Ви виявили порушення дихання - необхідно звільнити дихальні шляхи, уклавши хворого на бік і очистивши порожнину рота.
 • Важливо, якщо є така можливість, виміряти рівень артеріального тиску і глюкози. Зафіксовані показники необхідно записати і повідомити по приїзду лікарів.
 • Якщо хворий знепритомнів і опинився на підлозі, Ви можете його перемістити в більш зручне положення. Поширена думка, що хворого з інсультом не можна пересувати - це міф!
 • Особливо важливо зрозуміти, коли стався інсульт. Особливо, якщо пацієнта помітили вже з ознаками інсульту. Спробуйте зрозуміти, коли останній раз хворого бачили без проявів інсульту.
 • Не варто відразу ж починати знижувати артеріальний тиск у хворого. Підвищений тиск в перші години інсульту - це необхідна норма, зумовлена адаптацією головного мозку. Ні в якому разі не варто поїти або годувати хворого. Це може тільки погіршити його стан.

Яку інформацію потрібно підготувати рідним хворого чи самому хворому перед приїздом швидкої?

До приїзду швидкої допомоги пацієнту або його родичам необхідно підготовити всю первинну медичну документацію ( амбулаторну карту, виписки із історії хвороби, якщо пацієнт проходив стаціонарне лікування;попередні електрокардіограми), всі медикаменти ,які пацієнт отримує регулярно.

Джерела:

 1. Голиков А.П., Рябинин В.А. (2006) Лечение и профилактика неотложных состояний при сердечно-сосудистых заболеваниях. Вестн. Московского Городского Научного Общества Терапевтов, 20. Теpапевт. аpх., 8(78): 81–84.
 2. Зозуля І.С., Боброва В.І. (2006) Інтенсивна терапія гострого мозкового інсульту в умовах спеціалізованого відділення. Острые и неотложные состояния в практике врача, 2: 14–20.
 3. Ковальчук В.В. (1998) Эпидемиология инсультов и научное обоснование организации медицинской помощи больным с данной патологией в крупном городе (на модели Санкт-Петербурга). Автореф. дис. … канд. мед. наук, Санкт-Петербург, 21 с.
 4. Гриценко В. Здоров’я людини як багатоаспектна проблема . Вісник національної академії наук України.-2006,-№6.-с.51-56.
 5. І.Я Федонюк, В.С. Грушка. Навчальне видання. Основи медичних знань та долікарська допомога. Видавницто  «Навчальна книга- Богдан» 2012р. с.547-549 ;557; 654-655.
 6. Марчук А.І., Солодкий В.М., Чорний М.В. Долікарська допомога. — К.: НАВСУ “Правові джерела”, 2005. — 271 с.
 7. Кучмістова О. Ф. Перша долікарська допомога з основами анатомії та фізіології людини : Навч. посіб. для студ. вищ. навч. закл./ О. Ф. Кучмістова, А. П. Строкань; Київ. нац. ун-т технологій та дизайну. -К.: КНУТД, 2005. -169 c.
 8.  Основи медичних знань: долікарська допомога та медико-санітарна підготовка: Навч. посіб. / О.В. Чуприна, Т.В. Гищак, О.В. Долинна. – К.: Вид. ПАЛИВОДА А.В., 2006. – 216 с.
Copyright © 2020 JD Medical. All Rights Reserved. Created by Joomdev.